Hogyan tisztítsam ki a foltokat?
A foltok előfordulása a gyerekek ruháin szinte elkerülhetetlen. Nincs olyan évszak, ami nem jelenthet veszélyt.
Ugyebár Te is mint én is szeretné, ha a gyermek ruhái tiszta és élénk színűek lenne és maradna is. Nagyon sok silány minőségű ruha pl a kínai gyártásúak egy vagy maximum két mosás után eldobják a színűket és maga a ruha a tartását is. Nagyon meg kell fontolni azt is, hogy milyen ruhát veszünk a gyermekünknek. Sokan a használtruháktól ódzkodnak pedig nem kell. Az angolok nem hiába a vezető nemzet a textil és ruhaipar területén, de erről egy másik írásomban lesz szó.
Vannak olyan foltok, amiket szinte lehetetlen kitisztítani a gyermek ruhájából vagy mégis?
Három legelterjedtebb módszert veszek alapul és pár szóban írok is róluk.
1. Mosószeres mosás
Mosás: folyékony vagy por alapú mosószerek és ezek „baby” vagy „sensitive” változatai (Persil, Ariel, Dreft, Tide, Gabi, Tomi, DM-Denk mit).
TIPP: Érdemesebb a folyékony mosószereket használni, ha por alapú mosószert használsz, akkor érdemes egy kis vízzel felhígítani az adagolóba öntés előtt, mert így a mosógépet is véded és a szemcsék jobban szétolvadnak, nem maradnak mosás végén a ruhákban.
Illatosítás: babáknak való, vagy „sensitive” feliratű textilöblítők (Coccolino, Lenor, Silan, Gabi, Quanto)
Folttisztítás: folyékony folttisztító (Ariel, Vanish), krém (Ultra Aktív), por (Vanish, Ariel, Müller-Blink), spray (Ariel, Vanish, Oxy, DM-Denk mit, Müller-Blink, Sano Oxygen), szappan (Vanish)
TIPP: foltfüggő, de általában mosás előtt egy fél órával elég kezelni ezekkel a szerekkel a foltot, ha nagyon makacs a szennyeződés, akkor hagyd egy éjszakát állni a folttisztítóval a ruhákat.
Fehérítés: klórtartalmú fehérítőkkel (Flóraszept, Clorox, Domestos)
TIPP: csak fehér ruhákra alkalmazd és azokra is úgy, hogy áztasd be őket a vízzel hígított fehérítőbe, ha még mindig nem jön ki a folt, akkor pedig nedvesítsd be a foltot és úgy tedd rá a fehérítőt, majd kb. 5 perc után öblítsd ki belőle. (Könnyen megsárgítja a ruhákat, pelenkákat, ha szárazon
Előnyök: általában minden háztartásban megtalálható ezekből a szerekből bármelyik, így nem kell beszerezni.
Hátrányok: mindegyik szer tele van vegyi anyaggal, ami a bőrünkkel érintkezve allergiás reakciókat válthat ki, károsítják a textíliát és a környezetet is nagyon szennyezik.
2. A házi praktikák
Mosás: mosószappan (Caola) lereszelve (sajtreszelőn), mosószóda
TIPP: a lereszelt mosószappanból 2 evőkanállal tegyél a mosógép dobjába, a mosószer adagolóba pedig 2 evőkanál mosószódát önts! Használhatod a megszokott mosószeredet is úgy, hogy csak a szokásos mennyiség felét teszed az adagolóba, a másik fele pedig mosószóda lesz.
Illatosítás: ecet vagy néhány csepp illóolaj
TIPP: kb. 1 dl 10%-os ecetet önts az öblítős rekeszbe. Ne aggódj, a ruhák nem lesznek ecetszagúak, viszont a mosószer-maradványokat semlegesíti, megőrzi a babaruhák színét és rugalmasságát. (Mivel a víz keménységétől függ a hatóereje, ezért ha nem lettek puhák a ruhák, önts még egy kicsivel több ecetet, ha pedig ecetszagot éreznél a kimosott ruhákon, akkor tegyél kevesebbet legközelebb.) Kipróbálhatod még azt, hogy 6-8 csepp illóolajat is öntesz bele.
Folttisztítás: mosószappan (Caola, házilag készített mosószappanok), mosószóda + egyéb megoldásokat foltokra bontva lásd a táblázatban. Ha mosószódás vízben áztatod a foltos babaruhákat egy éjszakán át, akkor másnap könnyen kijönnek a foltok a mosásnál.
TIPP: engedj vizet a foltra, dörzsöld be a mosószappannal, hagyd állni néhány percig és öblítsd ki.
Fehérítés: mosószóda, szódabikarbóna
TIPP: a ruhák fehérítéséhez 3 kávéskanálnyi mosószóda szükséges a mosószeres rekeszbe. A szódabikarbónából pedig fél pohárnyi kell a mosószered mellé.
Előnyök: A természetes tisztítószerek nem károsítják a környezetünket és a szervezetünket sem.
Hátrányok: A mosás hatékonyságát befolyásolja a víz minősége, ezért mindenkinek célszerű kikísérletezni a legmegfelelőbb arányokat.
3. Öko mosás
Mosás: öko mosószerek (Almawin, Frosch), mosódió (szilárd vagy folyékony)
TIPP: a mosódióból érdemes próbacsomagot vásárolnod, hogy megismerd a hatását.
Illatosítás: bio-öblítő (Almwin), illóolajok, mosóparfüm
TIPP: ha illóolajat használsz öblítő helyett, mindig 100%-os tisztaságút vásárolj! A mosóparfümnek jobban megmarad az illata a ruhán és kevés kell belőle.
Folttisztítás: marhaepe kivonatú folttisztító (Heitmann, DM), narancsolajos folttisztító (Almawin), fehérítőpor (nátrium-perkarbonát)
TIPP: mindegyik folttisztító nagyon hatékony a foltokra, de előtte mindenképp végezz próbát az anyagon. A fehérítőpor kiválóan oldja a makacs foltokat, nem szedi ki a ruhák színét: készíts vízzel pépet a fehérítőporból és azt tedd közvetlenül a foltra, hagyd rajta 1-2 óráig és utána mosd ki.
Fehérítés: fehérítőpor (nátrium-perkarbonát)
TIPP: 1-2 teáskanállal tegyél belőle a mosószer adagoló rekeszbe fehér ruhák mosásánál.
Előnyök: ezzel a mosási módszerrel mindent megtehetsz a babaruhák, a baba érzékeny bőre és a környezet védelmében is. Ezek a termékek nagyon kiadósak és sokáig tartanak.
Hátrányok: a mosószerek a makacs foltokkal kevésbé bírnak el, mint a hagyományos társaik, viszont a folttisztítókkal ez is könnyen orvosolható.
Ez a három mosási módszer a legismertebb. Természetesen, ha tudsz és használsz is ezektől eltérő vagy hasonló mosási módszert kérlek írd meg nekünk hozzászólásban.
A következő részben a folttisztításról fogok bővebben írni. Remélem akkor is velem tartasz!
További kellemes napot és köszönöm, hogy elolvastad az írásomat!
Forrásunkként a www.mammba.hu oldal szolgált.