Milyen ajándékot kapjon a gyerek?
Semmiképpen ne ess túlzásba!
Karácsony előtt különösen aktuális, de átültethető szülinapokra is! Ötleteket kaphatsz abban az esetben, ha végképp nincs elképzelésed!
Először is az alap kiindulási pont tisztázni: a sok választási lehetőség túlterheli az érzékszerveit, a túl sok a kacat a gyermeked környezetében megfosztja őt a szabadidőtől, és attól a lehetőségtől, hogy alaposan megismerje az őt körülvevő világot, a saját képességeit, és hogy megkereshesse a határait!Másodszor, ha már most is rengeteg játéka van (nagy a család, baráti társaság, a játékok megöröklése esetén óhatatlan), érdemes felülvizsgálni a meglévőket, mielőtt bárkitől is újabb ajándékokat kap.
Esetenként még mi, szülők is nehezen válunk meg a dolgainktól, nem még ők.
A válogatást ezért célszerű a gyermeked nélkül megtenni a következő szempontok szerint:
- A töröttek, vagy amelyeknek fontos alkatrészük hiányzik, azokat könyörtelenül dobd a kukába!
- Amiket méretük, vagy korosztálya szerint kinőtt (és nincs tervben kistesó) ismerősöknek, vagy apróhirdetésben (akár csomagokat összeállítva) el lehet adni. Ha erre nem vagytok rászorulva, vagy macerásnak találod, nézz szét a környezetedben, akad-e olyan család, ahol nehezebb körülmények között élnek, és ajándékozd el!
- Amiket nem szeretnél továbbadni, mert időnként most is elő-előkerülnek, azoknak a nagyobb részét dobozold be, és tedd el szekrénybe, padlásra.
Az eltett dobozokból megegyezés szerint akkor kerülhet elő egy-egy játék, ha a „forgalomban lévőkből” bekerül egy-egy másik a helyükre. Ezzel a módszerrel megakadályozható, hogy ismét felhalmozódjanak a játékok, és sokkal nagyobb örömmel veszi a „rég elfeledett játékot” újra kézbe, mintha ott lett volna eddig is a szeme előtt!
Alapvető szabályok ajándékvásárlásnál:
- Ösztönözzön tapintásra: pl. különböző anyagok (a nagyobbaknak varróeszközök)!
- Legyen a felnőttek használati tárgyainak kicsinyített másaiból: pl. konyha, műhely, stb!
- Buzdítson szerepjátékokra: orvosi táska, tábla, kréták
- Segítsenek a felfedezésekben: vödör, lapát, nagyító, távcső stb.
- Ösztönözzenek mozgásra: ugrálókötél, labda (több méretben), hullahopp-karika, hinta
- Hasson az egyensúlyra és a koordinációs készségekre: pl. trambulin
- Alkalmasak legyenek a kézügyesség fejlesztése gyurma, festék, ceruzák, zsírkréták, rajztömb, kartonok, gyöngyök, stb.
Még nem kerültek szóba azok a játékok, amikkel a szabadban játszhat a gyermeked. A választási szempont ugyanaz, mint bent: mozogjon és ismerkedjen önmagával, a környezetével, a testvéreivel, barátaival. Nem mindennel elhalmozva, csak a korának megfelelően megválogatva.Végül pedig egy megfontolandó gondolat – ha így teszel, nem csak a gyermekednek teszel jót, de magadnak is, mivel mi, szülők hajlamosak vagyunk a gyerekünk unalmát a saját kudarcunknak tekinteni:
Változtass a szemléleteden, és hagyd, hogy unatkozzon a gyermeked! A kreativitás előzménye ugyanis sokszor az unalom. A „semmittevés” állapotában a csendben megszólal a gyermek belső hangja, megmozdul és elindul egy sugallat, egy ötlet nyomán, hogy kreatívan töltse el az idejét.
Szép napot Mindenkinek!
Puszi
Nóri